FB
Print

Starší než rok

Tanec Praha

Hudební i taneční rytmy Západní Afriky. V sobotu 3.6. od 19 hod. před synagogou ve Čkyni

Soubor: Ghana Dance Ensemble

Představení: Ghana Dance Ensemble

Tančí / Dance: Ruhia Maltiti Abubakar Sadik, Clifford Selorm Ametefe

Živá hudba / Live music: Kallipo - Christopher Ametefe, Daniel Brown

Hudbě západní Afriky vévodí bohaté ghanské rytmy. Pestrost a vynalézavost najdete také v tanci a v originálních hudebních nástrojích. Zveme vás mezi neuvěřitelně vstřícné Afričany s nakažlivou energií, rytmem v těle a úsměvem na rtech. Afričané dobře vědí, že ty nejprostší věci přinášejí radost. Představení je zároveň nabídkou k tanci pro každého.

Zvláštní poděkování / Special thanks to: Embassy of the Czech Republic in Accra

Délka: 45 min

O souboru:

Ghana Dance Ensemble se vedle udržování tradic tance a hudby různých regionů západní Afriky věnuje spolupráci s umělci Evropy i USA v oblasti současného tance. Jeho umělci hostují v ČR díky festivalu TANEC PRAHA a Velvyslanectví ČR v Akkře. Navazují na působení Moniky Rebcové v Ghaně a propojují svět dvou odlišných kultur.

Charismatičtí tanečníci a hudebníci z Ghany jsou zvyklí vystupovat ve veřejném prostoru. Parky, náměstí, pláže či nábřeží jsou ideálním prostředím. Můžete se jen dívat, můžete se také přidat, tak jak je to v Africe zvykem.

O projektu:

Africká kultura má mnoho podob a jen v jediné zemi, jakou je Ghana, existují desítky etnik s tradicí hudby a tance, které neodlučně patří k sobě. Není proto náhodou, že Institute of African Studies dbá o zmapování a zachování těchto tradic. Jeho součástí je Ghana Dance Ensemble, početný soubor tanečníků a hudebníků, aktivně vystupující po celé zemi i v zahraničí. Jeho ambicí však není jen udržovat tradici. Šéf souboru studoval tanec v USA a otevírá svým umělcům cesty k hledání vlastního současného výrazu, zkoumání „západních“ kultur a propojování toho, co je oběma světům blízké. Uvítal proto nabídku několikatýdenního působení české choreografky Moniky Rebcové, absolventky HAMU v oboru pedagogika současného tance a zároveň propagátorky africké kultury. Její zářijový pobyt v Akkře umožnil hlubší zkoumání obou kultur a vyústil v nadšení obou stran rozvíjet dlouhodobou spolupráci.

Jejím prvním výstupem je projekt „Ghana zrána“, součást programu 29. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA.

Ghana Dance Ensemble

Tančí / Dance: Ruhia Maltiti Abubakar Sadik, Clifford Selorm Ametefe

Živá hudba / Live music:? Kallipo - Christopher Ametefe, Daniel Brown, Monika Rebcová

Produkce / Production: Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Ghaně / in cooperation with the Czech Embassy in Ghana

Koordinace / Coordination: Václav Hodonický

Zvláštní poděkování / Special thanks to: Margita Fuchsová

O festivalu TANEC PRAHA (www.tanecpraha.cz)

Motto: Tancem proti předsudkům.

29. festival TANEC PRAHA proběhne od 28. 5. do 28. 6. v 19 městech a obcích České republiky s umělci z Evropy, Afriky, Asie i Latinské Ameriky. Napříč kontinenty rezonují palčivé otázky, které se nás dotýkají. Je tomu tak i v tanci - slova nejsou všechno, řeč těla je překvapivě silná, pokud nese silný obsah.

Festival vás zve nejen do divadel, ale i netradičních a veřejných prostor, na náměstí, nábřeží či galerie. Nenechte si ho ujít!